![]() |
OSNOVE ELEKTROTEHNIKE INTERAKTIVNI NASTAVNI MATERIJALI animacije · pokusi · lab. vježbe · simulacije · test pitanja · zadaci |
Magnetizam · Inducirani napon |
1. Napon pomicanja
Vodljivi štap duljine l pomičemo u magnetskom polju. Na naboje u gibanju djeluje magnetska sila: odredimo smjer sile (pravilom desne ruke) i dobivamo smjer pomicanja naboja koji se gomilaju na krajevima štapa. Zapravo u štapu (i okolnom prostoru) nastane električni polje koje se naziva inducirano polje. Gomilanje naboja na krajevima štapa prestaje u času kada se izjednače magnetska i električna sila:
magnetska sila: $F_{\text{M}} = {q \cdot v \cdot B}$
Na taj način je inducirani napon $U = {B \cdot l \cdot v}$. Za mjerenje tog napona potrebno je napraviti priključak na voltmetar. Jedna mogućnost je prikazana na slici desno gdje se štap njiše obješen o dvije žice. Pokazuje se da je inducirani napon rezultat promjene magnetskog toka u tako nastaloj vodljivoj konturi. Druga je mogućnost postavljanje štapa na tračnice kako je prikazano na slici dolje:
Pretpostavimo homogeno polje i gibanje štapa jednolikom brzinom. U vremenu $\text{d}t$ štap se pomakne u desno za $\text{d}x = v\text{d}t $. Magnetski tok $\varPhi$ kroz petlju $abcd$ se promijeni (poveća) za:
$\text{d}\varPhi=v\text{d}t \cdot l \cdot B$
Ako umjesto voltmetra postavimo otpornik dobivamo strujni krug u kojem je: štap izvor napona, tračnice su priključni vod, a otpornik trošilo. Otpor štapa je unutarnji otpor izvora. U krugu se uspostavi struja u skladu s Ohmovim zakonom. Mehanička energija potrebna za pomicanje štapa se transformira u električnu. 2. Okretanje konture u magnetskom polju Jednostavniji način dobivanja induciranog napona se postiže okretanjem vodljive konture u magnetskom polju. Na taj način se mijenja tok kroz površinu konture i opet se u skladu sa Faradayevim zakonom dobiva inducirani napon. Ako umjesto jedne konture okrećemo zavojnicu efekt se povećava!
![]() animacije su preuzete sa stranice: leifi.physik.uni-muenchen.de |